Augusztus 17-én több mint harmincan utaztunk a 28 km-re lévő Szabadegyházára.
Ha arborétumról hallunk, akkor a legtöbb embernek az ugrik be, hogy az egy olyan hely, amit több mint száz évvel ezelőtt egy főúri család a maga gyönyörűségére építtetett a kastélya köré. No, a Szabadegyházai nem ilyen …..

Az általános iskola biológia tanára, Möszmer Antal 1993-ban kezdett el egzotákat ültetni az iskola udvarára és a mögötte lévő iskolakertbe. A különlegességek mellé minden olyan fát, cserjét is telepített, amikről a gyerekek az iskolában tanulnak.

Hogy mi minden van itt, azt egy úti beszámoló keretein belül lehetetlen felsorolni. Vannak itt olyan növények, amelyek a kipusztulás szélén állnak, emiatt szigorúan védettek, mert csak néhány száz példány maradt fenn belőlük. Vannak hatalmas példányok, és vannak arasznyi új szerzemények. Van, amiből a most látható példány a hatodik, mert a korábban ültetettek kipusztultak. De a tanár úr soha nem adja fel. Vannak példányok, amelyek teljes talajcsere után kerültek a helyükre, mellettük vizesvödrök vannak a párologtatás érdekében. Vannak, amelyek köré télen kis házikót építenek, fóliával szigetelik és olajradiátorral fűtenek, ha nagy a hideg.


Az itt látható különlegességekről ízelítőül egy rövid részlet az arborétum honlapjáról:
„Megtalálható a Föld mindhárom mamutfenyő faja, a hegyi-, a tengerparti-, és a szecsuani mamutfenyő. A 25 fából álló cédrus gyűjteményben a Föld mind a 4 cédrusfaja helyet kapott: 2 db libanoni-, 10 db Atlasz-, 12 db himalájai, és 1 db ciprusi cédrus van arany és kék lombú változatokkal is. Gazdag a tűnyalábos-, a jegenyefenyő és a lucfenyő gyűjtemény is. Páfrányfenyőkből 9 példány van. A templomkertben amerikai mocsárciprusok láthatók. Ínyenceknek való különlegességek a chilei araukária, a japán ernyőfenyő, a kínai csodafenyő. A lombos fák közül kiemelhető, hogy a föld mindhárom platánfa faja látható, de van perzsa varázsfa, amerikai tulipánfa, amerikai ámbrafa, nagy levelű császárfa, közönséges pagodafa, örökzöld és nagyvirágú liliomfa, eukaliptusz fa, stb.” … és mindez tőlünk néhány tíz kilométerre!

Később a ritka növények telepítése folytatódott a templomkertben, a játszótéren, az óvodában, a művelődési ház körül és több utcában is. (A képek is ebben a sorrendben készültek.) A hosszú távú cél az, hogy az egész község egy botanikus kertté alakuljon. Már néhány családi ház udvarán is láthatók növény különlegességek. Az arborétum szabadon, ingyenesen látogatható.

E csoda létrehozásában múlhatatlan érdemei vannak Möszmer Antal tanár úrnak. Csodálkoznék, ha már nem lenne a község díszpolgára (minimum). Óriási ismeretanyaggal rendelkezik a kedvenceiről és hatalmas mennyiségű munkát végzett a ritkaságok felkutatásával, beszerzésével, elültetésével és gondozásával. Megemelem előtte a kalapomat.

A sok iparűzési adóval a település vezetése is jól sáfárkodik, ez meglátszik a falu arculatán: a közintézmények gazdagon felszereltek, a közterületeken is van számtalan, máshol nem nagyon látható létesítmény: felújított stadion, műfüves pálya, edzőpálya, szabadtéri kondigépek, fedett piac, falu kemencéje, stb. Jó dolog lehet szabadegyházinak lenni!

A községi média még aznap hírt adott látogatásunkról és cikk jelent meg a Fejér Megyei Hírlapban is.

Szabad1 TV - Vendégünk volt a székesfehérvári Kertbarátok Egyesülete

FMH - Szabadegyházán minden főre jut egy faritkaság